Úterý, 6 června, 2023
události
DomůRady a NávodyNejlepší pruty na chytání ryb

Nejlepší pruty na chytání ryb

- Reklama -aktualita

Ať už jste zkušený rybář, nebo se rybařit teprve učíte, budete si při výběru rybářského prutu muset položit dvě zásadní otázky; KDE budete lovit a CO budete lovit? O tom, z jakých prutů vybírat a jakou techniku lovu zvolit, si více řekneme níže.

Je důležité si uvědomit, zda se hodláte orientovat na sladkovodní, nebo mořský rybolov. Na moři sice uplatníte řadu běžných rybářských technik, ale pruty určené pro mořské ryby bývají přizpůsobené větší hmotnosti ryb i agresivitě mořského prostředí. Lehčí pruty na ryby mohou být citlivější, ale ne dostatečně silné, aby udolaly větší ryby. Kratší pruty umožňují lov větších ryb, se kterými musí rybář chvíli „bojovat“. Delší rybářské pruty zase dovolují nahazovat udičku do větší vzdálenosti.

Techniky rybolovu

Hlavní dělení prutů vychází z lovecké techniky a předpokládané kořisti. Rybáři využívají čtyři základní způsoby rybolovu:

  • plavanou,
  • položenou,
  • přívlač,
  • muškaření.

Historicky patří plavaná mezi základní techniky rybolovu. Někteří rybáři ji používají jen pro ulovení nástražních rybek. Plavaná se také považuje za vhodný způsob lovu pro děti a začátečníky. Lov na položenou (tzv. na těžko)je oblíbená metoda chytání ryb především u dna nebo těsně nade dnem. Přívlač je oblíbená rybolovná technika, která slouží pro lov dravých ryb. Muškaření bývá označováno za královskou rybářskou disciplínu. Při muškaření je umělá muška nahazována pomocí muškařské šňůry a prutu do místa lovu.

Kaprové pruty

Mezi nejlepší patří tzv. kaprové pruty (pruty na kapry), které slouží k lovu těžších ryb. Takový prut může být dělený (odolnější), nebo pohyblivý (teleskopický prut), v českém prostředí je velmi oblíbený. Je to i prut na sumce. Cena kaprových prutů se odvíjí od materiálu, levnější jsou sklolaminátové, pevnější a dražší například grafitové.

Muškařský prut

Muškařské pruty bývají štípané a lepené, jsou dostatečně poddajné a pružné, takže umožňují snadný rozmach a nahození muškařské šňůry. Naviják je situován pod rukojetí prutu.

Přívlačové pruty

Metoda přívlače (třpytkaření) se používá pro lov dravých ryb. Rybář se snaží rybu přelstít pomocí umělé nebo i přirozené nástrahy (mrtvé rybky) tak, že ji vede cukavými pohyby a snaží se co nejvíce napodobit zraněnou kořist. V České republice se můžete s přívlačným prutem vydat třeba na štiku, okouna či candáta.

Další kategorií by mohly být dětské pruty nebo pruty určené na lov pod ledem. Každý jednotlivý prut by vydal za celý vlastní článek. Dobrou zprávou je, že výběr rybářského prutu je pro začátečníka je prakticky stejně obtížný jako pro zkušeného rybáře. Než si však pořídíte celou rybářskou sestavu (včetně stojanu na pruty, batohu na pruty ad.) a vydáte se na lov, nezapomeňte si zařídit rybářský průkaz. Jinak by vás to muškaření mohlo přijít pěkně draho. Než se v rybaření trošku zorientujete, ten nejlepší prut si k vám cestu určitě najde.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel