Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou koronou. Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce.
Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie.
Získaná data pomohou vědcům objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je mnohem vyšší než teplota na povrchu hvězdy, kde je přibližně 5500 stupňů.
Sonda ve skutečnosti koronou proletěla už v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce.
Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala a několik dalších je ověřovala.
Sonda už mezitím absolvovala devátý a desátý přelet. Do atmosféry slunce pronikla nejméně třikrát a pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za vteřinu.
První z průniků trval přibližně pět hodin, píše The Guardian. Manažer NASA Thomas Zurbuchen mluvil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“.
„Tento milník nám umožní nejen hlubší pohled na vznik Slunce a jeho vlivu na sluneční soustavu. Všechno, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás také poučí o hvězdách ve zbytku vesmíru,“ řekl Thomas Zurbuchen.

Sonda se vydala ke Slunci z floridského Mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovědět solární bouře.
Tento jev může ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo družicovou navigaci. Získané informace by také mohly upřesnit budoucí předpovědi počasí.