Úterý, 6 června, 2023
události
DomůRady a NávodyMalé internetové inferno. Objevili chybu, která ohrožuje mnohé služby

Malé internetové inferno. Objevili chybu, která ohrožuje mnohé služby

- Reklama -aktualita

Odborníci na kybernetickou bezpečnost objevili závažnou chybu v softwaru, který využívají tisíce až miliony aplikací po celém světě.

Mezi zasažené patří iCloud služby od Apple, Minecraft, Amazon, Cloudflare, Twitter, Steam či některé cloudové služby Google, Java Edition a mnohé jiné méně známé produkty či služby.

Na otázky o chybě nám odpověděl Ondřej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ze společnosti ESET.

Chyba v softwaru Log4j
O jakou chybu jde?
Proč je chyba významná?
Může ohrozit chod internetu?
Jak se chránit?

  1. O jakou chybu jde?

Objevená zranitelnost se vyskytuje v softwarové knihovně Log4j, která patří pod organizaci Apache Software Foundation. Pojmem logy se v informatice označují záznamy o činnosti určitého programu, které slouží například ke zpětné analýze údajů či případných bezpečnostních selhání. Účelem knihovny je takové logy zapisovat.

„Útočníkům umožňuje spustit na zařízení jakýkoli kód podle jejich výběru a v konečném důsledku získat nad zařízením plnou kontrolu.„
ONDREJ KUBOVIČ

Kód pro Log4j je open source, spravuje ho velká komunita developerů a je volně dostupný. Jelikož jej používají mnohé systémy po celém světě, v případě velké zranitelnosti „může nastat ‚malé‘ internetové inferno, jaké vidíme v těchto dnech“, říká Kubovič.

O kritické chybě, která dostala název Log4Shell, se veřejnost dozvěděla minulý týden. Útoky na služby se zřejmě děly už od začátku prosince. Záplaty na zranitelnost jsou dostupné od pátku 10. prosince.

I společnost ESET o víkendu vytvořila detekce, které dokážou odhalit a zablokovat útoky na Log4j. Od jejich vytvoření zaznamenala společnost stovky tisíc útoků. Mohly však obsahovat také interní testy daných firem. Nejvíce útoků bylo v USA, Spojeném království, Turecku, Německu a Nizozemsku.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel