Kvalita amolitů se posuzuje podle několika hledisek. V první řadě je to barevnost. Obvyklá je zejména červená a zelená, méně často se objevuje modrá a fialová. Existují také specifické odstíny, jako je karmínová nebo fialová či zlatá, které jsou odvozeny z kombinace základních barev. Ty jsou nejvzácnější a nejžádanější.
Posuzuje se též hra barev, tedy to, jak se barvy mění v závislosti na úhlu pohledu a úhlu dopadu světla na drahokam. Zjednodušeně řečeno, bez ohledu na to, jak kamenem otáčíme, bychom měli vidět intenzivní barevnost.

Jas barev a jejich iridescence v podstatě závisí na tom, jak zachovalá je perleťová schránka a jak jemné a uspořádané jsou vrstvy aragonitu. Svou roli však v tomto směru rovněž hraje kvalita leštění.
Důležitým faktorem je také tloušťka vrstvy amolitu. Po vyleštění bývá silný pouze 0,1-0,3 milimetru. Nejvzácnější a nejcennější jsou proto ty, které jsou dostatečně silné. Amolit je proto zcela fascinující surovinou a šperky z ní jsou právem považovány za vysoce atraktivní. Zaujaly i vás?