Úterý, 6 června, 2023
události
DomůMagazínČeská vláda zmrazila platy politiků a zvýšila platy lidem v první linii

Česká vláda zmrazila platy politiků a zvýšila platy lidem v první linii

- Reklama -aktualita

Vláda nového českého premiéra Petra Fialy schválila ve středu návrh na zmrazení platů všech ústavních činitelů na dobu jednoho roku.

Zároveň odsouhlasila zvýšení mezd zaměstnancům zapojeným do boje proti pandemii koronaviru, informoval server Novinky.cz.

Zmrazení navrhoval i Babiš

„Rozhodli jsme o tom, že na dobu jednoho roku navrhneme zmrazení platů všem ústavním činitelům. Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravuje příslušnou novelu zákona,“ uvedl Fiala po jednání vlády.

Zmrazení platů se bude týkat prezidenta, senátorů, poslanců, členů vlády, ústavních a dalších soudců, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu či členů rady České národní banky.

Fiala označil tento krok za přirozený v situaci, kdy stagnují platy většiny státních zaměstnanců.

Zastavení růstu platů vrcholných politiků navrhoval ke konci svého funkčního období i Fialův předchůdce Andrej Babiš. Současná vládní většina to tehdy odmítla s tím, že jde o předvolební populismus.

Odbory rozhodnutí vlády zmrazit platy ve státní službě kritizovaly a označily to za výsměch desítkám tisíc státních zaměstnanců a úředníků.

Fialův kabinet zároveň rozhodl o zvýšení platů těch zaměstnanců státu, kteří jsou v první linii boje proti covidu. Přidány dostanou zdravotníci, policisté, vojáci, hasiči, pracovníci sociálních služeb či učitelé regionálních škol. Na stejné úrovni naopak zůstanou platy státních úředníků.

Předchozí vláda Andreje Babiše navrhovala plošný růst platů ve státní sféře o 1400 korun, proti čemuž se však postavil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Female doctor holding digital tablet and wearing safety protective mask while talking to senior woman about medical report during a home visit. General pratictioner and senior woman wearing facemasks during coronavirus and flu outbreak. Caring nurse supporting and cheering up senior patient during home visit during covid-19 pandemic.

Pomohou is cenami energií

Vláda ve středu schválila také plán na pomoc obyvatelům a firmám postiženým vysokými cenami energií.

Domácnosti budou moci čerpat příspěvek na bydlení a pro lidi, kteří mají vysoké nedoplatky a jsou ve stavu hmotné nouze, byla schválena mimořádná okamžitá pomoc. O státní podporu budou moci požádat i firmy.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel